Strach ako základ emocionálnej pyramídy

/Strach ako základ emocionálnej pyramídy

Strach. Emócia, ktorá nás varuje pred nebezpečenstvom, ktorá sprostredkováva útek a následné prežitie a záchranu. V bežnom živote nás však dokáže držať v okovách a bráni nám bojovať za vlastné šťastie. Keď je to potrebné, vie sa dobre ukryť. Hlboko a nenápadne. Zatiaľ čo my si myslíme, že sa nás netýka. Je to však naozaj tak?

Pred nejakým časom som absolvovala užasnú prednášku Dr. Luckého vrámci TCM Institutu v Prahe. Okrem iných emócii hovoril Dr. Lucký – náš popredný špecialista na čínsku medicínu – o troch najhlbšie zakorenených druhoch strachu, ktoré výrazne ovplyvňujú konanie človeka. A tými sú strach z odmietnutia, opustenia a zrady.

V ten deň som si viac než kedykoľvek predtým uvedomila, že títo traja „nepriatelia“ sú neustále s nami a týkajú sa každého z nás. Veď čo bolí viac, ako keď nás ten, koho milujeme, odmietne alebo nám povie, že nás nenávidí? Čo je pre nás väčšie utrpenie ako pocit, že nemáme nikoho, na koho by sme sa mohli spoľahnúť? A čo je bolestnejšie ako zrada od človeka, ktorému sme verili? Všetci chceme, aby nás druhí milovali. A keď sa nám to nedarí, len málokto z nás si dokáže túto bolesť (a strach pred ňou) pripustiť…

Strach pod pokrievkou…

Odkedy pomáham svojim klientom pomocou Bachových esencií, ktoré harmonizujú a odkrývajú naše emócie, každý deň sa presviedčam o tom, že čím menej si myslíme, že sa nás strach týka, tým hlbšie a intenzívnejšie je v nás zakorenený. Máme totiž jeden úžasný dar, a tým je schopnosť prekryť strach inými emóciami a aspektmi našej mysle. Jednoducho si vytvoríme rituály, presvedčenia a zvyky, aby sme strach ukryli, a tak ho nevideli a necítili.

Prečo to robíme?

Pretože strach je emócia, ktorá nás nesmierne bolí a my sa prirodzene chceme vyhnúť bolesti. Preto strach potlačíme a prekryjeme ho inou emóciou či zvykom, aby sme sa mu vyhli. Tým si vo svojom živote vytvárame nebezpečné pyramídy nespracovaných emócií. V ich základoch býva najčastejšie zakorenený strach a na ich vrchole zase snaha oddať sa falošnej radosti (nákupy materiálnych vecí, pitie alkoholu, prejedanie sa sladkosťami či iné závislosti).

Ukrytý strach sa teda môže prejavovať rôzne, pretože každý z nás je iný a vytvorí si vlastné obranné mechanizmy, a teda vlastné vrstvy pyramídy. Medzi časté prejavy patrí:

  • Neschopnosť byť sám a snaha neustále sa obklopovať ľuďmi. (Tento človek si môže o sebe myslieť, že je výrazne spoločenský, no v skutočnosti ho samota desí).
  • Neustále používanie formuliek typu: Ja som taký blbec, v práci som urobil tú a tú chybu, pretože som blbec a neuvedomil som si to a to,…. (Mylne interpretovaná sebakritika môže byť v skutočnosti strachom, že by nám niekto zanadával do blbcov skôr ako my sami).
  • Neustále používanie formuliek typu: Ja som konzervatívny! Nikdy neskúšam nič nové! To sú len výdobytky dnešnej doby! (Môže ísť o strach z nových vecí a opustenia zóny komfortu).
  • Chorobný strach o milovaných príbuzných, manipulovanie nimi a zasahovanie im do života. (Veľmi častý prejav strachu z opustenia a odmietnutia, ale aj vlastnej bolesti. Často si myslíme, že sa bojíme o druhých, no predovšetkým sa bojíme o seba. Pretože, ak sa našim blízkym niečo stane a zmiznú z nášho života, budeme to my, kto utrpí najväčšiu stratu).

Obrovským prejavom strachu bývajú aj závislosti akéhokoľvek druhu, posadnutosť partnerom, chudnutím, vlastným vzhľadom, určitým životným štýlom, zdravím a pod. Strach môže byť ukrytý aj za iný strach (napríklad strach spoznať nových ľudí je prejavom strachu z odmietnutia a pod).

Samozrejme, dané príklady nie sú ani zďaleka kompletné a nemusia znamenať za každých okolností ukrývanie strachu. Keď však spomínané prejavy začínajú byť extrémne, mali by sme sa mať na pozore, pretože vo väčšine prípadov odkazujú na ukrytú emóciu alebo traumu.

Je správne strachu vzdorovať?

Strach je veľmi silná emócia, ktorá je často potrebná (útek pred nebezpečenstvom), ale podľa mojich skúsenosti nám jej prítomnosť veľakrát ubližuje.

Robí z nás totiž tých, ktorí v skutočnosti nie sme. Oddeľuje nás od nášho skutočného ja. A zvlášť, ak je ukrytá, núti nás robiť veci, ktoré nekorešpondujú s našou osobnosťou. Tým sa odvraciame od skutočného plánu vlastnej duše, nabaľujeme si stále viac a viac emócii, aby sme ju nevideli, až sa môže stať, že nás tento stav zasiahne aj fyzicky a my ochorieme. Daný popis je jedným z častých scenárov psychosomatiky.

Priznanie si strachu nie je prejavom slabosti, ale sily našej osobnosti. Jeho poznanie nám otvára dvere do nepoznaných sfér a smeruje nás ku skutočnému šťastiu, ktoré nie je podmienené úspechmi, bohatstvom, materiálnymi vecami ani duchovným poznaním. Skutočné šťastie je pocit poznania, že sa nachádzame na správnej životnej ceste.

Ako sa strachu zbaviť? 

Priznám sa, nie som si istá, či je to vôbec možné 🙂 Strach je nám prirodzený, no ak nechceme, aby ničil náš život a zdravie, musíme sa ním zaoberať. Myslím si však, že cieľom nie je proti nemu bojovať, ale prijať ho, spoznať a prebádať všetky jeho roviny. Priznanie si strachu je prvým krokom. Pretože len vtedy, ak ho vidíme, prestaneme ho skrývať za iné emócie, rituály a zvyky a vykročíme po skutočnej ceste životom.

Ak si so strachom nie sme schopní poradiť sami, netreba sa báť obrátiť sa na odborníkov a účinné prostriedky, ako sú napr. Bachove esencie, akupunktúra, homeopatia, arteterapia či práca s mandalou. Toto sú skvelé metódy, ktoré prepájajú myseľ s našim vyšším JA. A to nás učí, že v konečnom dôsledku sa niet čoho báť.

Pomocníkom môžu byť aj mnohé iné metódy, ako sú rodinné konštalácie, metóda RUŠ (metóda vedomej a logickej práce s ľudským podvedomím) a iné. Vždy je však dobré oddávať sa tým, ktoré nepotláčajú emócie, ale práve naopak, otvárajú pyramídu a vrstvu po vrstve nám vysvetľujú kolobeh a vývin ukrývania nášho strachu. Pretože, ako už bolo povedané vyššie, spočiatku vôbec nemusíme cítiť strach, ale napríklad nevysvetliteľný hnev či smútok. A liečením týchto emócií sa nakoniec môžeme prepracovať až k najhlbšej príčine našej pyramídy.

Držím vám palce, aby sa vám to podarilo!

 

ps. Tento článok by nevznikol nebyť úžasných ľudí, ktorých som stretla na púti svojho života. Veľká vďaka patrí Dr. Luckému a Dr. Komárkovej, ktorí mi poskytli neuveriteľné zdroje poznania a naplnenia, Dr. Bachovi, ktorý vynašiel Bachove esencie a priniesol do môjho života šťastie, Daniele Brádlerovej, ktorá ma uviedla do tajov homeopatie a mnohým mojim priateľom a klientom, ktorí sú mi zrkadlom pri mojich vrstvách pyramídy. Patrí im veľká vďaka!

ps2. S úpravou článku mi pomohla skvelá Lucia Koles Kmecová 🙂

 

Priali by ste si viac inšpirácie? Pozrite sa na moje kurzy, ktoré organizujem v Prahe (nielen) prostredníctvom portálu naucmese.cz. Možno vás niektorý zaujme. Poradenstvo Bachových esencií poskytujem osobne aj mailom, takže ma neváhajte kontaktovať 🙂

2017-08-07T08:58:09+00:00