Majú alternatívne spôsoby života v modernom svete význam?

/Majú alternatívne spôsoby života v modernom svete význam?

Často sa stretávam s názorom, že alternatívne cesty majú v konzumnom svete veľmi obmedzené postavenie a že nie sú schopné poskytnúť dostatok nástrojov na prežitie plnohodnotného života. Týka sa to hlavne smerov, ktoré nabádajú na opätovnú spätosť s prírodou, ochranu životného prostredia, spiritualitu či iný pohľad na liečenie a vyliečenie. Podľa daných alternatívnych smerov sa život javí ako nereálny a obmedzujúci.

Odporcovia ekologického oblečenia sa sťažujú na úzky výber šatstva čo do trendov aj štýlov a príliš vysokú cenu. Podobne sú na tom aj tí, ktorí sa zdráhajú voči používaniu ekologických čistiacich prostriedkov – tvrdia, že tieto prostriedky nie sú dostatočne účinné, majú nepríjemný zápach a sú drahé. Vegánstvo podľa mnohých zase nemá dostatok chuťových podnetov a je nezdravé.

Veľmi podobne je na tom aj alternatívna medicína. Takmer každý deň som dotazovaná, čo si ako lekár myslím o alternatívnych smeroch liečenia. Často bývam terčom útokov, a to hlavne z okruhov odbornej verejnosti, pretože si nemyslím, že alternatívna medicína funguje iba vďaka placebo efektu.

Nespokojnosť vždy začína nevedomosťou

Alternatívnych ciest, ktoré sa odlišujú od konzumného spôsobu života je mnoho a všetky, bez výnimky, sú zahalené obrovským zmätkom. Či už je to chôdza naboso, snaha žiť bez produkcie odpadu alebo užívanie homeopatík – nikde nie je napísané definitívne vyjadrenie o ich prospešnosti, na ktoré by sme sa mohli stopercentne spoľahnúť. Nachádzame len skúsenosti druhých, ktoré sa postupne môžu zmeniť na skúsenosti naše.

Behom skúmania rôznych alternatívnych štýlov života som dospela k poznaniu, že na svete neexistujú žiadne teórie, ktoré by nemali trhliny a ktoré by boli vhodné pre všetkých. Dokonca ani tie, ktoré uplatňujeme v bežnom živote. Preto je nevyhnutné, aby si svoju cestu našiel každý sám, lenže to sa nezaobíde bez bádania a odhaľovania a bez toho, aby sme rozšírili vlastné hranice.

Bádanie je jednou z najkrajších a najbohatších skúsenosti v živote človeka.

poznanie

Články, ktoré na tomto blogu nájdete, nie sú návodom na život, nie sú dogmou ani legislatívnou istotou. Sú len názorom, skúsenosťou, radou, inšpiráciou a túžbou poskytnúť nádej a presvedčenie, že nemusíme žiť tak, ako nás to niekto naučil. Že môžeme objaviť nový spôsob, ako vyliečiť seba a druhých, ako neubližovať okolitému svetu a ako si uvedomiť, kým v skutočnosti sme.

Moje skúseností s alternatívnou medicínou a spôsobmi života som nazbierala počas dlhých rokov odhaľovania, študovania, počúvania a pomáhania druhým, ktorí ku mne prišli s dôverou a s prosbou o radu. Alternatívne cesty obohatili môj život, pretože ma naučili počúvať vlastné vnútro a nie iba moju myseľ. A dnes už viem, že dokážu každému človeku poskytnúť niečo výnimočné – a to je spoznávanie samého seba.

Tým, že sa stretneme s opačným extrémom konzumného spôsobu života, máme možnosť sa slobodne a objektívne rozhodnúť pre jednu alebo druhú možnosť. Alebo nerobiť striktné rozhodnutia a kráčať viacerými smermi, pretože v každom z nich nájdeme čosi, čo je nám blízke.

A v konečnom dôsledku tak môžeme žiť v harmónii.

Veronika Savarijová

 

Veronika Savarijová

1 copyJe lékařka a milovnice alternativní medicíny. Absolvovala kurzy a školení v oblasti tradiční čínské medicíny, ajurvédy, etikoterapie a vlivu Bachových esencí na člověka. Svoje zkušenosti, úspěchy i nezdary ráda předává dál prostřednictvím blogu, facebooku nebo instagramu. V Praze poskytuje poradenství ohledně výběru a užívání Bachových esencí pro děti, dospělé i zvířata.

Její vášní jsou psané mandaly – pravidelně tvoří, organizuje kurzy, výstavy i individuální lekce. Je autorkou dvou knižních titulů – Neskromná naděje a Když na Haiti padá déšť, oba vyšly ve slovenském jazyce v tištěné i elektronické podobě.

2017-01-17T16:50:41+00:00