Emoce pod kontrolou: 10 tipů, jak a kdy užívat Krizovou esenci Dr. Bacha

/Emoce pod kontrolou: 10 tipů, jak a kdy užívat Krizovou esenci Dr. Bacha

O Bachově krizové esenci se začíná mluvit snad na všech místech, kde se mluví o zdraví nebo o alternativním léčení. Prodávají ji všude – v lékárnách, v prodejnách s bio-kosmetikou i v e-shopech nejrůznějšího zaměření. Říká se, že Krizovou esenci bychom měli užívat při akutních stavech. Co si však pod tím představit?

O účinku Bachových esencí jsem toho hodně popsala v předchozím příspěvku, který si můžete přečíst ZDE. Na stejném principu, na jakém fungují jednotlivé druhy Bachovek, funguje i Krizová esence, a tedy jediná směs, kterou Dr. Bach připravil ze svých esencí.

Důvod, proč směsí nepřipravil více, je prostý. Byl přesvědčen o tom, že ačkoli se duševní stavy každého z nás projevují stejně, nemusí být založeny na stejných důvodech. Proto se musí míchat na míru a kombinovat na základě psychického stavu a individuality každého z nás. Výjimku představuje právě Krizová esence, kterou Dr. Bach doporučil užívat během akutních situací.

Návrat do harmonie díky 5 bojovníkům

Bachovy esence

Krizovou esenci tvoří 5 jednotlivých Bachových květů:

  • Impatiens
  • Star of Bethlehem
  • Cherry Plum
  • Rock Rose
  • Clematis

Krizový krém obsahuje navíc očistnou esenci Crab Apple. Noční krizová esence obsahuje navíc esenci White Chestnut. Originální Krizovou esence lze koupit a užít ve formě kapek, spreje, bonbónů nebo perel a ve formě krému.

Těchto 5 bojovníků má úkol uklidnit, odvrátit strach a probrat člověka ze šoku. S pomocí Bachovy krizové esence se vrátíte do přítomnosti, znovu budete schopni mluvit, hýbat se a hlavně konat.

A to vše s úžasným nadhledem!

Úzkost se zmírní až úplně vymizí, vrátí se duchapřítomnost. Postupně odpadnou všechny psychosomatické projevy, jako je bušení srdce, třes, pocit sevření na hrudi. Při užívání noční krizové esenci dojde navíc ke zklidnění neutuchajících myšlenek, Crab Apple v Krizovém krému ošetří pokožku sebeláskou a odstraní pocity nečistoty.

Každá Krizová esence uvolňuje napětí a stres, urychluje uzdravování a rekonvalescenci.

Kdy ji tedy užívat a v jaké formě?

1. Nehody

Akutní nehody, pokousání zvířetem, pád či jiná traumata patří k nejčastějším indikacím užití Bachovy krizové esence, a bohužel, i k nejvíce zanedbaným případům. Jedná se o šokové situace, kdy člověk zcela zapomene, že má po ruce jakési kapky, které by mu pomohly dostat emoce pod kontrolu. Když si už na ně náhodou v daném spěchu vzpomene, bývá užití kapek velmi nepohodlné.

Proto je lepší mít v autě či v kapse vždy připravenou Krizovou esenci ve formě bonbónů nebo spreje. Bonbóny jsou ještě lepší volbou, protože jejich obal je uzpůsoben tak, aby jej bylo možné jednoduše otevřít i uzavřít jednou rukou.

2. Nespavost

Existují určité případy a druhy nespavosti, které je možné s pomocí Krizové esence zmírnit, ale rozhodně ne všechny. Jedná se hlavně o případy, jak jinak emoční. Pokud jste rozrušení, naštvaní, po hádce v rodině nebo cítíte strach, je Krizová esence skvělou volbou. Pokud vám spíše hlavou plynou neutuchající myšlenky – je vhodné užít Noční krizovou esenci. Nejlepší variantou jsou kapky – mohou se před spánkem užít i opakovaně.

Při dlouhodobých problémech se spánkem, které jsou asociovány s emočním stavem, je vhodné vyhledat terapeuta Bachových esencí a zvážit užívání i jiných jednotlivých druhů Bachovek.

3. Mezilidské vztahy

Hádky, neshody nebo nesrovnalosti ve vztazích bývají nepříjemné a často můžou vyústit až do hysterických scén, které provází šok, strach či psychosomatické projevy, jako je úzkost, bušení srdce a závratě. Tehdy je ideální ihned užít Krizovou esenci, a to buď ve formě kapek nebo ve formě spreje či bonbonů. Závisí od místa a dostupnosti.

4. Neklidné děti

Asi každý z nás byl svědkem hysterických či rozmrzelých projevů dětí. Častý bývá neklid během růstu zoubků, při horečce, v období „vzdoru“, nebo má dítě prostě jenom „špatný den“. Bachova krizová esence dítě uklidní a pomůže mu zvládnout strach či diskomfort.

Pokud se jedná o dítě kojené, může (nejlépe po celý den) užívat Krizovou esenci matka, a to 4 kapky minimálně 4x za den. Pokud již dítě přijímá stravu, vhodné jsou pro něj kapky bez alkoholu, které dítěti nakapeme do pití nebo přímo do úst.

Velkou výhodu má u akutních stavů dětí Krizový krém. Když dítě kvůli šoku nebo hysterii není schopno přijímat tekutiny, můžeme ho natírat Krizovým krémem od hlavy k patě. Krizový krém má stejně silný účinek jako jiné formy Bachovy krizové esence.

5. Kůže

Kožní problémy jako jsou ekzémy, poranění, akné či suchá kůže, jsou vynikající indikací pro Krizovou esenci ve formě krému. V případě ekzému nebo poranění je lepší natřít Krizový krém do okolí, než přímo na postižené místo. Z mé zkušenosti ekzémy pouze užíváním a natíráním Krizové esence nezmizí, ale mohou zlepšit celkový ekzematozní stav (stejně, jako užívání i jiných druhů Bachových esencí).

Bachovy esence je možné zamíchat i do vlastní kosmetiky (stačí 4 –6 kapek na 1 lahvičku kosmetického přípravku) – a to v případě domácky vyrobené kosmetiky i kupované. Zamíchat do kosmetiky můžeme nejen Krizovou esenci, ale i jednotlivé druhy jiných Bachovek.

6. Ztráta blízkých

Úmrtí blízkých patří k dalším situacím, které dokáží náš život převrátit vzhůru nohama a Bachova krizová esence nám pomůže těžké období zvládnout. V tomto případě je vhodné ji užívat několik dní až týdnů – až do vymizení nejsilnějších traumatizujících emocí. Nejvhodnější variantou jsou kapky, které se musí užívat minimálně 4x za den po 4 kapkách.

Vzhledem k tomu, že se jedná o velký zásah do života člověka, je vhodné po prvotním zklidnění emocí vyhledat terapeuta, který s Bachovými esencemi pracuje, aby zvážil namíchání i jiných druhů esencí.

7. Chronická onemocnění

Krizová esence působí podpůrně při jakýchkoli onemocněních – akutních i chronických. Podporuje uzdravování a rekonvalescenci a lze ji kombinovat s jakoukoli formou léčení (včetně chemoterapie a psychofarmak). U chronických stavů je optimální užívat Krizovou esenci dlouhodobě, někdy i měsíce. Daný stav je vždy vhodné konzultovat s terapeutem Bachových esencí.

8. Květiny a zvířata

Bachovy esence mají výborný efekt nejen na lidi, ale i na zvířata a rostliny. Když dostanete kytici květin, nakapejte do vázy s vodou Krizovou esenci – květiny vydrží déle čerstvé. Také můžete Krizovou esenci (či jiné druhy Bachovek) nakapat pokojovým rostlinám – povede se jim lépe.

Zvířata reagují na Bachovy esence ještě lépe než lidé. V akutních stavech šoku, strachu, nehod apod. je na místě Krizová esence. Při chronických problémech je vhodná konzultace s praktikem Bachových esencí, který zváží užívání i jiných druhů.

9. Operace, porody a jiné neduhy

Ať už se bojíte operace, jste těsně před porodem nebo těsně po něm – užití Krizové esence pomůže akutní situaci zvládnout s nadhledem. Výborná je i v případě, že se chystáte vystupovat na veřejnosti (přednášky, koncerty, vernisáže) a máte strach mluvit či zpívat před lidmi. Nápomocná bývá i studentům před zkouškou či testem – uklidní, zmírní psychosomatické projevy a projasní mysl.

Forma esence závisí na situaci (a od toho, do jaké míry chcete být diskrétní).

10. Špatné dny

Každý z nás má občas špatné dny. Ať už je to PMS u žen, vypětí v práci, únava, akutní onemocnění nebo chronická zátěž, která přesáhne hranici snesitelnosti, je Bachova krizová esence skvělá volba. Užívejte ji klidně po celý den a to minimálně 4x za den po 4 kapkách.

*

Na Bachově krizové esenci je skvělé hlavně to, že k tomu, abyste ji užili, nepotřebujete žádnou konzultaci ani recept. Jediné, co musíte, je mít ji u sebe. Pak dokážete pomoci nejen sobě, ale i svým blízkým – okamžitě a úplně sami. Nemůžete se zmýlit, nemůžete s Krizovou esencí nikomu ublížit. Navíc je levná a dostupná, bez nežádoucích účinků, vhodná pro každého.

Když po zklidnění prvotního šoku zjistíte, že emoce stále nejsou v rovnováze, můžete požádat o pomoc nebo se zaměřit na jiné druhy alternativní medicíny. Na to je čas pořád. Ale když se něco stane během sekundy, není čas na diskusi a Bachova krizová esence poskytne pomocnou ruku k tomu, aby k diskusi vůbec mohlo dojít.

Jak užívat jednotlivé formy Bachovy krizové esence?

Kapky:  Nakapou se 4 kapky do vody, která se pomalu popíjí – v případě potřeby lze postup zopakovat (v akutních případech co 3-5 minut). Není-li dostupná tekutina nebo není možné pít vodu, užijí se 4 kapky rovnou do úst. Je to jediná forma Bachovy krizové esence, která je vhodná pro dlouhodobé užívání. V tomto případě se užívají minimálně 4x za den 4 kapky z koncentrované lahvičky, nebo se 4 kapky namíchají do lahvičky mixovací.

! I když užijete najednou 10 kapek, účinek esence nezvýšíte. Jednotlivé dávky (po 4 kapkách) se užívají postupně za sebou. A tedy s odstupem alespoň několika minut. Až tím se účinek potencuje. Z daného vyplývá, že není důležité množství esence, ale četnost jejího užívání!

Sprej: 2krát se stříkne rovnou do úst, v případě potřeby se postup opakuje (co 3-5 minut).

Bonbóny / perly: 1 bonbón / perla odpovídá 4 kapkám Bachovy krizové esence a tedy 1 dávce. V akutním případě se tedy nikdy neužívá několik bonbonů / perel najednou, ale postupně – jeden za druhým.

Krém: Krém se natírá několikrát za den na postižené místo (akné, suchá kůže). V případě ekzému nebo poranění je lepší natřít Krizový krém do okolí, než přímo na postižené místo. Mezi jednotlivými aplikacemi je nutné místo umýt vodou. Krém není vhodné vrstvit!

Krém je možné použít i v případě, když se nacházíme v akutní situaci a nemáme k dispozici jinou formu Krizové esence. Tehdy je výběr místa aplikace nepodstatný. Malé děti můžete v akutním stavu nakrémovat od hlavy k patě.


 

Chcete vědět víc? Napište mi, počkejte si na další příspěvky nebo si stáhněte můj e-book o Bachovkách. Je zcela zdarma:-)

Upozornění: Obsah článku je pouze informací, doporučením a mým názorem a nenesu tedy odpovědnost za jakékoli úspěchy či neúspěchy, které z něj vyplývají. Bachovy esence jsou vynikajícím doplňkem klasické léčby, ale nenahrazují léky či lékařskou starostlivost. V případě depresí či jiných psychiatrických diagnóz je vždy nutné navštívit lékaře.

Veronika Savarijová

 

Veronika Savarijová

1 copyJe lékařka a milovnice alternativní medicíny. Absolvovala kurzy a školení v oblasti tradiční čínské medicíny, ajurvédy, etikoterapie a vlivu Bachových esencí na člověka. Svoje zkušenosti, úspěchy i nezdary ráda předává dál prostřednictvím blogu, facebooku nebo instagramu. V Praze poskytuje poradenství ohledně výběru a užívání Bachových esencí pro děti, dospělé i zvířata.

Její vášní jsou psané mandaly – pravidelně tvoří, organizuje kurzy, výstavy i individuální lekce. Je autorkou dvou knižních titulů – Neskromná naděje a Když na Haiti padá déšť, oba vyšly ve slovenském jazyce v tištěné i elektronické podobě.

2017-01-17T16:50:41+00:00