Chůze naboso jako každodenní terapie 2. část

/Chůze naboso jako každodenní terapie 2. část

Je chůze naboso skutečně prospěšná ve všech směrech? Neublíží například diabetikům či dětem? Co s poraněními, chladem a s tolik zmiňovanými bakteriemi? Vyplatí se vůbec investovat do barefoot obuvi? Jak s chůzi naboso začít a na co si dát pozor?

V první (teoretické) části článku jsme se věnovali základnímu pravidlu, které je nutné dodržovat, aby byla chůze naboso skutečně bezpečná a zdraví prospěšná. A tím je při chůzi dopad na střední část chodidla a při běhu po tvrdém povrchu na špičku.

Toto pravidlo by za všech okolností měli dodržovat lidé s plochýma nohama a jinými deformitami chodidla nebo bolestmi páteře. Taky by se jím měli řídit ti, kteří pravidelně sportují, aby předešli případným zraněním. Zdraví lidé a nesportovci si mohou dovolit více riskovat – dopadat na přední nebo střední část chodidla by měli pouze při běhu; při běžné chůzi by se měli snažit být opatrní a na toto pravidlo vždy myslet, avšak nemusí se příliš stresovat s jeho přesným dodržováním.

Dopad na střední a přední část chodidla přijde sám od sebe u každého člověka, jedinou nevýhodou je, že to chvíli trvá. Na písku či na jiném měkkém povrchu se dopad na střední část chodidla a na špičku dodržovat nemusí.

Nyní již trochu praxe aneb jak na život bez běžné obuvi…

Bez barefoot bot ani krok

Není pro vás problém dopadat na přední a střední část chodidla, ale vadí vám bosá noha jako taková? Nevadí, zkuste barefoot boty! O co jde? O úžasný vynález, který člověku umožní nejen s chůzí naboso začít, ale také ji naplno praktikovat.

Barefoot boty se začínají vyrábět jako na běžícím pásu a těší se oblibě lidí s různým životním stylem. Ještě před několika lety bylo možné v obchodě najít pouze tenisky určené na běhání naboso, ale dnes jsou již běžné „bosé balerínky“ či „bosé elegantní kozačky”. Barefoot boty ale nenajdete nikdy s podpatkem, zúženou špičkou ani s vyvýšenou či silnou podrážkou.

Právě naopak.

barefoot boty

Barefoot boty jsou širší a respektují anatomii chodidla a jeho křivky. V místě špičky jsou rozšířené, mají sotva pár gramů a tenkou podrážku (cca 3-4mm, některé 2mm). Jejich výhodou je (hlavně, pokud s chůzí naboso začínáte), že se prodávají s vložkou, která zesílí podrážku a chrání před zimou. Také pomůže překlenout první dny chůze, kdy si člověk na „bosé boty“ zvyká.

Mezi nejznámější značky, které tyto boty vyrábějí, patří Vivobarefoot, Joe Nimble, Lems, Luna Sandals, Zaqq či Feelmax. Pár kousků má i Merrel a nesmím zapomenout na českou značku Ahinsa shoes a na dětské barefoot boty, např. Bobux, Filii, … Na internetu najdete i jiné značky, ale tyto patří mezi nejdostupnější v našich obchodech.

Chůze v barefoot botách je svobodná a nesmírně lehká a vzdušná. Sama jich mám několik, hlavně od značky Vivobarefoot (nejvíce mi vyhovují, mají velmi tenkou a pružnou podrážku) a všechny jsou skvělé. Jsou ideální variantou, pokud se nechcete vzdát chůze naboso ve městech či v zimním období.

Ach ta zima …

Často dostávám dotazy, jestli mi v barefoot botách není zima – přece jen, mají pouze 3-4 milimetrovou podrážku, která před zimou příliš neochrání. Odpověď není zcela jednoznačná. Každý jsme jiný a jinak citlivý na zimu. V mnoha případech je vložka, která se běžně prodává jako součást zimních barefoot bot, více než užitečná.

Co se týče mě osobně – vložku v botách nosím jen během zimy, a to pouze v případě, když nasněží a teplota klesne pod nulu. Když v barefoot botách stojím na místě, cítím chlad, ale hned, jak se začnu opět pohybovat a došlapovat na chodidlo, chlad se vytratí. Znám však i lidi, kteří vložky kvůli chladu nosí celoročně.

Naše potřeby jsou tedy velmi individuální a často je to i otázka zvyku.

Chůzi naboso bez barefoot bot v zimních měsících nepokládám za nejvhodnější, nemám to vyzkoušené na více než pár minut, a proto vám svůj názor nemohu sdělit.

Hygiena, zranění a jiné neduhy

Nejen na městských chodnících, ale i na trávě, v lese či dokonce na písku hrozí poranění nohou, a proto je radno být vždy obezřetný. Mít oči na stopkách je druhé pravidlo, bez kterého se při chůzi bez bot prostě neobejdeme. Samozřejmostí je vyhýbat se rizikovým oblastem (střepy od skla, zvratky a jiné tělesné výměšky a třeba i chemikálie). V travnatých a lesních oblastech je vhodné použít přípravky na odpuzení hmyzu – hlavně klíšťat.

Když dojde k poranění chodidla, dbejte na důsledné ošetření, při hlubších ranách vyhledejte lékaře a zkontrolujte si platnost očkování proti tetanu.

Pokud pokožka nohy není poraněná (nemá žádné záděry, ranky, apod.), strach z tzv. bakterií je neopodstatněný. S barefoot botami pak můžete obavy z bakterií, poranění a podobných neduhů vypustit úplně. Mají totiž kvalitní oděruvzdorní podrážku, která chybí i mnohým klasickým botám.

Diabetikům jednoznačně doporučuji upřednostnit barefoot boty před bosou chůzí na jakémkoliv neznámém povrchu a chránit si nohy před traumatem. Při závažných deformitách chodidel či při vrozených abnormalitách vsaďte na svůj pocit z chůze naboso a pokud si nejste jisti, poraďte se s lékařem nebo fyzioterapeutem.

Hlavně být trpělivý …

Buďme nyní trochu objektivní …

Jedním z nepopiratelných argumentů všech nadšenců i odpůrců chůze naboso je, že pokud z ní chcete profitovat, musíte být trpěliví. Tělo potřebuje čas, aby si zvyklo na chůzi bez klasických bot, protože nohy v nich byly dlouhá léta utlačovány, drobné svaly nebyly dostatečně aktivovány. Tak se chodidlo dostalo nejen do nesprávného postavení (a s ním i celé držení těla), ale i pocit ze stability chůze se stal nepřirozený.

To je také důvod, proč se někteří lidé, když si obují své první barefoot boty, cítí zpočátku nejistí. Na asfaltovém rovném povrchu to ještě jde, ale v lese či v horách může docházet až ke ztrátě rovnováhy. Proto je nezbytné začít s chůzí naboso postupně a dodržovat pozvolný trénink, přičemž jeho délka a intenzita je vysoce individuální.

Choďte naboso nejprve doma, po zahradě, na pláži během letní dovolené. Po několika týdnech nazujte své první barefoot boty a vyrazte na procházku.

barefoot boty

Po nějakém čase začnete v těchto botách chodit bez vložky a postupně je budete využívat i v tělocvičně či na horách. Od úplné chůze naboso budete v tomto okamžiku vzdáleni jen o chlup a bude na vás, jestli do toho půjdete (ve hře bude převážně sociální hledisko – ne každý se odhodlá jít do supermarketu bosý a není vyloučeno, že se nevyhnete roztržkám s bezpečnostní službou).

Opakuji, že pokud byste se rozhodli ze dne na den v barefoot botách či naboso začít běhat, jednoznačně doporučuji vyhledat pomoc, kterou určitě najdete ve specializovaných prodejnách.

To nejpodstatnější: 6 pravidel, která je radno dodržovat

  • Při běhání a skákání naboso nebo v barefoot botách dopadejte na přední, maximálně na střední část chodidla (pokud trpíte plochýma nohama, čiňte tak i při chůzi). Myslete na to hned od začátku, abyste si neublížili. Pokud vám to nejde, nezoufejte – po několika měsících chůze naboso se to nohy naučí samy od sebe.
  • Chodit naboso začněte pozvolna – střídejte klasické a barefoot boty, chůzi bez bot zpočátku preferujte hlavně v přírodě či po písku.
  • Chraňte si chodidla před zraněním. Když k němu dojde, poranění vyčistěte nebo vyhledejte lékařskou pomoc. S „bosýma botama“ se poranění bát nemusíte – mají sice tenkou, ale odolnou podrážku.
  • V zimních měsících nestůjte v barefoot botách na místě, ale chodidla neustále stimulujte. Pokud přesto cítíte chlad, noste vložky.
  • Dbejte na vlastní intuici a pocit. Když zjistíte, že chůze naboso není pro vás, nenuťte se do ní.
  • S výběrem prvních bot si rozhodně nechte poradit od specialistů v renomovaných obchodech. Barefoot boty by totiž měly být o číslo větší, měly by vám přesně sednout, atd..

Tři roky s chůzí naboso. Co přinesla mně?

Naboso chodím tři roky a jsem zastáncem názoru, že tato chůze je zdraví prospěšná, a to bez ohledu na typ povrchu – samozřejmě za předpokladu, že chodíme a běžíme správně. Barefoot boty jsou podle mě nejvhodnější možnou obuví na běžné nošení i turistiku, pokud není možnost chodit úplně naboso. Dvojnásobně to pak platí u dětí.

Při chůzi naboso či v barefoot botách se mi nohy staly nejlepším přítelem, začaly mi poskytovat informace, které mi předtím unikaly. Uvědomila jsem si tvary městských chodníků, vnímám každé stéblo trávy a teplotu jakéhokoliv povrchu. Prsty se roztáhly do šířky, palec konečně převzal odpovědnou roli a podepřel celé chodidlo, aby nevybočovalo dovnitř.

Začala jsem přímo nenávidět klasické měkké boty, ve kterých již rok ztrácím rovnováhu a připadám si téměř jako slepá. Uvědomila jsem si, jak mi kontakt se zemí chyběl a jakou svobodu mi dokáže poskytnout.

S chůzí naboso a s barefoot botama se zlepšila i moje rovnováha a držení těla. Chůze se pro mě stala radostí, a přestože jsem procházky a turistiku milovala vždy, s barefoot se pro mě každý krok stal zážitkem a novou zkušeností.

Nebojte se zkusit nepoznané, začněte chodit naboso nebo v barefoot botách! Možná vám to opravdu nebude vyhovovat. Nevadí, každý má právo na svůj názor a rozhodnutí. Nicméně vyzkoušet to skutečně stojí za to. Začněte však pomalu, naučte se znovu chodit a běhat, zapojte do těchto aktivit svaly, o kterých jste dříve nevěděli. A pravděpodobně si po nějakém čase již chůzi v klasické obuvi nebudete umět představit.

Bosí jsme se narodili a je to proto to nejpřirozenější, co můžeme svému tělu v tomto ohledu poskytnout. Vzdávám hold všem úžasným lidem, kteří nepotřebovali žádné studie ani odborné rady a nebáli se položit bosou nohu na asfalt. Dali na svůj vlastní pocit a rozjeli fenomén, o kterém jsme před několika desítkami let téměř neměli ponětí. Patří jim velké díky.

Veronika Savarijová

2018-06-18T09:17:01+00:00