Alternativní medicína v každodenním životě: mé zkušenosti s PMS 2. část

/Alternativní medicína v každodenním životě: mé zkušenosti s PMS 2. část

Premenstruační syndrom se projevuje různými symptomy, ale téměř vždy ho doprovází emocionální napětí, které se objevuje 3 – 10 dní před každou menstruací. Podle tradiční čínské medicíny dochází v premenstruačním období ke stagnaci (energie) QI jater, která spouští celou řadu nepřirozených mechanismů.

V první části článku jsem vysvětlila pohled tradiční čínské medicíny na premenstruační syndrom (PMS), který v mnohém ovlivnil mé bádání. Nyní bych vám ráda zdělila tipy, které pomůžou zmírnit emoční napětí během PMS. Neberte je prosím jako dogma, ale jako možnost pomoci si sám, dokud nenajdete lepší řešení. Terapeut čínské medicíny by vždy měl individuálně posoudit, do jaké míry je léčba problematiky jen záležitostí PMS a do jaké míry je nutné léčit játra a celý organismus jako takový.

Co ale můžete zatím udělat vy sami? Zde jsou mé nejlepší tipy ověřené v praxi, které vedou k zprůchodnění zablokované QI jater.

Všechny níže uvedené tipy určené pro vnitřní užití (mimo Bachových esencí) nejsou, bez předchozí konzultace s odborníkem, vhodné při onkologických a jakýchkoliv chronických onemocněních (včetně stavů po transplantacích orgánů a kostní dřeně).

1. Směsi tradiční čínské medicíny

Konkrétně mám na mysli směs „Volnost svobodného poutníka“ (Xiao yao wan) a směs „Zklidnění zčeřené hladiny“ (Jia wei xiao yao wan). Jaký je mezi nimi rozdíl? Druhá směs je ve skutečnosti modifikací první. Obě uvolňují blokády, avšak druhá směs obsahuje navíc byliny, které zchlazují horkost.

Horkost při stagnaci jater v organizmu vzniká z toho důvodu, že se blokáda nedokáže ventilovat jinak, než přehřátím. Pokud tedy trpíte v premenstruačním období např. akné, výbuchy hněvu, nespavostí, pocitem horka nebo hořkosti v ústech, zvolte raději směs „Zklidnění zčeřené hladiny“.

Směsi vyrábí TCM Herbs a TCM Bohemia (a jiné) v různých formách. Užívejte je vždy podle návodu konkrétního produktu od prvních příznaků PMS (tedy cca 5 – 14 dní před menstruací). Doporučuji si však předtím vždy promluvit s terapeutem čínské medicíny, event. s lékařem.

2. Bachovy esence

To nejlepší, co uklidní emoce před menstruací, jsou Bachovy esence. Pokud si nevíte rady s jejich výběrem, neuděláte chybu, budete-li užívat cca 5 – 14 dní před menstruací Bachovu krizovou esenci. Nejlepší je ve formě kapek – užívejte 4 kapky minimálně 4krát za den. Uklidní emoce, harmonizuje, redukuje výbuchy hněvu a vrací trpělivost.

Co se týče jednotlivých druhů esencí, nápomocná bývá i Mustard. Jedná se o esenci, která je přednostně určena na deprese neznámého původu, ale také je výborná při jakýchkoliv náhle vznikajících nepříjemných psychických stavech. Pokud máte k dispozici originální lahvičku, užívejte z ní 2 kapky nejlépe do tekutiny, a to minimálně 4 krát za den. Nejlépe však bude, když si Mustard nebo i Krizovou esenci namícháte do lahvičky mixovací. Přesný postup popisuji ve svém e-booku, který si můžete zdarma stáhnout.

Samozřejmě, existují i jiné Bachových esencí vhodné ke zmírnění příznaků PMS, ale jejich výběr je individuální a vyžaduje poradenství.

3. Strava

Vzhledem k tomu, že během PMS dochází ke stagnaci jater, nastávají potíže se zprůchodněním trávení. Je proto dobré jíst lehce stravitelná jídla.

Během příznaků PMS:

V premenstruačním období zapomeňte na pečivo, pizzu, smažená jídla, sušenky či mléčné výrobky a raději si dopřejte polévky, kaše (rýžová, pohanková, jáhlová), rýži, zeleninu a ovoce. Zeleninu a ovoce upravujte dle ročního období. V zimě je lepší jejich tepelná úprava, ale zdali ji zvolíte, závisí na vašich preferencích. Nezapomínejte na koření jako je zázvor, skořice a kurkuma, které trávení podpoří. Lehkým jídelníčkem omezíte výskyt především takových symptomů PMS, jako jsou nadýmání, pocit plnosti a zácpa.

Mezi potraviny, které podle tradiční čínské medicíny přímo podporují zprůchodnění jater, patří hlavně artyčoky, čaj z poupátek růže, čaj z máty a švestky. Jezte je a pijte od prvních příznaků PMS co nejvíce.

V meziobdobí:

Z dlouhodobého hlediska je důležité, aby nedocházelo k nedostatku krve a Yinu jater, protože nevyživená játra mají tendenci se více blokovat. Mezi běžně dostupné mocné „doplňovače“ krve a Yinu co do množství a účinku patří podle tradiční čínské medicíny moruše, kustovnice, spirulina (na tu pozor, pokud jste zimomřivé typy) a jiné superpotraviny. Nesmím zapomenout na maso a vajíčka, které bychom však kvůli jiným vlastnostem měli konzumovat maximálně jednou týdně.

Dané potraviny přestaňte jíst v momentě, kdy jsou již příznaky PMS plně rozvinuté.

Nikdy nejezte superpotraviny (kustovnice, moruše atd.), když trpíte průjmem nebo poruchami trávení. Nepřekračujte doporučené dávkování na den a nejezte je všechny najednou.

4. Pohyb

Jistě jste to už slyšeli: při PMS je potřeba se hýbat! S tímto tvrzením souhlasím, ale jen do určité míry.

Vzhledem k tomu, že v premenstruačním období dochází k blokádě jater, a tedy ke sníženému zprůchodnění, je pohyb výbornou léčbou. Ale platí to pouze v případě, že máte chuť se hýbat.

Asi každá žena zažila, že seděla naštvaná před televizí a dostala dobře míněnou radu, aby se šla projít. Ve skutečnosti je velmi málo žen, kterým se během PMS chce procházet nebo cvičit. A podle mých zkušeností by se k tomu nutit neměly. Pravdou je, že pohyb, který žena vykonává nedobrovolně, s nechutí, může játra ještě více zablokovat.

Takže pohyb ano, ale nenuťte se do něj za každou cenu.

5. Fyzioterapie

Cítíte napětí hlavně v oblasti hrudníku? Neustálé vzdychání, pocit plnosti a tenzi může pomoci překlenout i fyzioterapie. S fyzioterapií jsem zažila krásné spojení západní a alternativní medicíny.

Mnoho žen má vlivem napětí a zdravotních problémů (např. s páteří) staženou bránici. Ta může způsobit výše zmíněné problémy, zhoršovat příznaky PMS nebo zamezit hluboký nádech. Stažená bránice a stagnace jater mají mnoho společného. Hlavně však to, že řešení obou situaci má za úkol uvolnit a zprůchodnit tyto orgány.

Netvrdím, že každý premenstruační syndrom provází stažení bránice. Ale stojí za to zkusit tento čistě fyzický problém odstranit. Cviky, které vás naučí fyzioterapeut, vás budou stát 10 minut denně.

Velkou pomoc během PMS poskytnou i celotělové masáže.

6. Esenciální oleje

I aromaterapie může hodně pomoci, pokud trpíte emočním vypětím (nejenom během PMS).  Je však nezbytné zvolit kvalitní a čisté esenciální oleje. Osobně mám největší a nejlepší zkušenosti se značkou YoungLiving, ale podobných značek je na trhu samozřejmě více. Na PMS jsou obzvláště výborné jejich tři oleje:

RELEASE, DRAGON TIME a PEACE AND CALMING.

Nápomocné jsou také jednosložkové oleje, jako je MÁTA a LEVANDULE.

Oleje lze čichat nebo aplikovat přímo na pokožku nebo jako součást obkladů (2-3 kapky) na oblast jater, břicha nebo na plosky nohou. Ale pozor, můžou způsobit podráždění pokožky!

7. Každodenní duševní hygiena

Při snaze zvládnout premenstruační syndrom a předcházet mu je nejdůležitějším předpokladem mít pod kontrolou emoce a vlastní život. Když budete neustále dělat to, co vás nebaví, ustupovat ostatním a jednat dle cizího přesvědčeni, budou příznaky PMS i nadále vaším nevítaným společníkem. Úzké mantinely, přísnost, přehlížení vlastních tužeb či stres kvůli nadbytku práce povedou vždy ke stagnaci jater (a to ne jenom během PMS).

Játra potřebují svobodu, široké hranice a občas být rebelem. Jen tak mohou být laskavá a klidná. Opomenete-li tento bod, budete se s PMS setkávat neustále a výše zmíněné rady budou jen přechodným řešením. Proto je nutné poznávat sama sebe, vyhovět vlastním požadavkům a najít si prostor pro myšlenky, které vycházejí z nás samotných.


Jak si můžete pomoci ještě více?

Pro akutní i chronické projevy PMS je výborná akupunktura. Čínské byliny je lepší namíchat na míru podle aktuálních problémů, čímž se PMS snadněji předchází. Směsi na míru jsou obzvláště vhodné pro ženy, které trpí jakýmkoli chronickým onemocněním.

Výborná je i homeopatie (v úvahu přichází třeba Sepie, Calcarea carbonica, Pulsatilla, apod.), ale předpis „léčiv“ vyžaduje konzultaci. Proto si raději nechte poradit 🙂

Na závěr mi dovolte ještě malé upozornění: Výše uvedené tipy a rady jsou pouze doporučením a vyjádřením mého názoru a nenesu tedy odpovědnost za jakékoli úspěchy či neúspěchy, které z něj vyplývají. Nenahrazují lékařské ošetření ani léčbu. Děkuji vám za pochopení.

Napište mi o svých zkušenostech s PMS i vy. Budu moc ráda 🙂

Vaše Veronika Savarijová

ps. s češtinou mi pomohla Klára Břeňová 🙂

2016-11-08T17:45:24+00:00