Alternativní medicína v každodenním životě: mé zkušenosti s PMS 1.část

/Alternativní medicína v každodenním životě: mé zkušenosti s PMS 1.část

Zná ho až 70 procent žen. Premenstruační syndrom se projevuje různými symptomy, ale téměř vždy ho doprovází emocionální napětí, které se objevuje 3 – 10 dní před každou menstruací. Po původu PMS jsem pátrala již od své první menstruace, ale byla to až čínská medicína, která mi dokázala poskytnout uspokojivé odpovědi. V této první části článku se je pokusím co nejjednodušeji vysvětlit.

Premenstruační syndrom se neprojevuje pokaždé stejně, přesto je vždy nepříjemný a může vést až ke snížení kvality života ženy. Často bývá velmi intenzivní a k emocionální tenzi se přidává i únava, abdominální diskomfort, pocit nafouknutí, akné, návaly horka, snížení výkonnosti, ztráta motivace a kreativity.

Podle západní medicíny PMS způsobuje tzv. hormonální nerovnováha – což je vysvětlení, které zní sice hezky a dává smysl, ale když jste naštvaní, unavení a nevýkonní, tak je vám k ničemu. Není totiž jednoduché udělat z nepřátelských hormonů přátele. Určitou pomoc poskytuje antikoncepce. Ale protože jsem nikdy nebyla jejím zastáncem a nedoporučuji ji žádné ženě, pátrala jsem dál.

Na internetu jsem se dočetla o určitých typech potravin i dalších doporučeních, které PMS pomáhají předcházet – minerály, vitamíny, voda, pohyb či omezení kávy a čaje… Bylo toho hodně, co lze vyzkoušet a také jsem tak učinila – nicméně s PMS jsem se setkávala i nadále. Ať už ve svém okolí, nebo sama u sebe. Až tradiční čínská medicína mi dala odpovědi, od kterých se již bylo jednoduché odrazit.

Co je PMS z pohledu tradiční čínské medicíny (TCM)?

Podle TCM dochází v premenstruačním období ke stagnaci (energie) QI jater, která spouští celou řadu nepřirozených mechanismů. Tento jev je přímo odpovědný za syndromy v premenstruačním období.

Pojďme si to ale přeložit do srozumitelného jazyka :-).

Játra jsou orgánem, který podle TCM odpovídá za zprůchodnění. A to za zprůchodnění potravy, emocí, koloběhu energie QI, krve a tělních tekutin a samozřejmě menstruačního cyklu. Játra rovněž řídí uchovávání a spotřebu krve a váží se k činnostem jako je plánování, vypracovávání strategií a kreativní činnost. Dokáží toho samozřejmě mnohem víc, ale k pochopení, proč PMS vzniká, nám to postačí.

Pokud tedy dojde k zablokování QI jater, výše uvedené jevy dostatečně neprobíhají. Jelikož je tok emocí, energie QI a potravy zneprůchodněn, žena je podrážděná a depresivní, trpí zácpou, nafouknutím a rozpínáním břicha, pnutím v prsou, ztrátou kreativity potřebou stále vzdychat. To poslední dělá podvědomě, aby uvolnila stagnaci QI jater.

Když žena navíc trpí slabou slezinou (čínské pojmenování energetického orgánu odpovědného za trávení), objevuje se také únava a pocit tíhy. Blokovaná játra nadto doslova povzbuzují blokádu QI plic, která odpovídá za smutek a plačtivost. A protože každá menstruace představuje zátěž pro ledviny, mohou se objevit i příznaky jejich nedostatečné činnosti (otoky, bolesti v bedrech apod.).

Proč játra zlobí?

Ke stagnaci QI jater dochází před menstruací u každé ženy. Je to zcela fyziologické, nicméně tato stagnace by se neměla projevit navenek. Proč je tomu jinak? Důvodem je její intenzita.

Některé ženy (i muži) mají sklon k blokádě jater i mimo premenstruační období a trpí jí celoročně. Žena o tom někdy ani neví a myslí si, že symptomy, které způsobuje blokáda jater, patří k její nátuře či „chorobnosti“ (např. napětí, žaludeční neuróza až vředy, plynatost a jiné příznaky). Těžká blokáda jater se může projevit i výbuchy zlosti či ještě hůř, zadržováním emocí a úplným potlačením projevů vlastní osobnosti. Tyto ženy mají pak PMS mnohem výraznější, protože i mimo něj jsou v neustálém napětí.

Za stagnaci jater jsou zodpovědné zejména dva důvody.

Prvním je skutečnost, že pokud játra nejsou dostatečně vyživována, mají automaticky tendenci k blokádě.

Druhou, a ještě důležitější roli, hrají emoce a určité psychické stavy. Úzké mantinely v dětství, ale i v dospělosti, týrání, utlačování vlastní osobnosti, jednobodová koncentrace, nucení se do toho, co je nám proti srsti – to vše vede k blokádě jater.

U kompletně psychicky a fyzicky zdravé ženy by premenstruační období nemělo způsobovat žádné negativní pocity či symptomy, ani ovlivňovat plynulý chod života.

Jak se léčit?

Jako každý jev v organismu, i problematika PMS by měla být vyšetřena a léčena individuálně. To je třeba mít vždy na paměti. V první řadě je nutné si uvědomit, do jaké míry je léčba celé problematiky jen záležitostí PMS a do jaké míry je nutné léčit játra a celý organismus jako takový – (a to proto, že blokáda jater je z dlouhodobého hlediska extrémně nebezpečná pro lidský organizmus a způsobuje řadu nemocí). Délku a intenzitu léčby by měl posoudit terapeut čínské medicíny (či jiných alternativních směrů) na základě zdravotního stavu.

Co ale můžete udělat Vy sami? Všechny cesty vedou k zprůchodnění. Již v druhé části článku Vám zdělím tipy, které můžete vyzkoušet, dokud nenajdete lepší řešení. A proč až v druhé části? Protože by byl jinak článek moc dlouhý a nebavil by Vás:-)

.. Veronika Savarijová

ps. s češtinou mi pomohla Klára Břeňová 🙂

Veronika Savarijová

1 copyJe lékařka a milovnice alternativní medicíny. Absolvovala kurzy a školení v oblasti tradiční čínské medicíny, ajurvédy, etikoterapie a vlivu Bachových esencí na člověka. Svoje zkušenosti, úspěchy i nezdary ráda předává dál prostřednictvím blogu, facebooku nebo instagramu. V Praze poskytuje poradenství ohledně výběru a užívání Bachových esencí pro děti, dospělé i zvířata.

Její vášní jsou psané mandaly – pravidelně tvoří, organizuje kurzy, výstavy i individuální lekce. Je autorkou dvou knižních titulů – Neskromná naděje a Když na Haiti padá déšť, oba vyšly ve slovenském jazyce v tištěné i elektronické podobě.

2017-01-17T16:50:41+00:00