Alternatívna medicína v každodennom živote – 5 tipov, ako urýchliť hojenie rán

/Alternatívna medicína v každodennom živote – 5 tipov, ako urýchliť hojenie rán

Určite to poznáte: Poranili ste sa, dali ste si odstrániť znamienko či kožný výrastok a povedali vám, že čas sa postará o zvyšok. Lekár vám síce ranu vyčistil, zašil a predpísal analgetiká, no vy nechcete len tak stáť a čakať. Čo môžete z alternatívnej medicíny využiť vo svoj prospech, aké existujú bezpečné možnosti podporujúce hojenie, ktoré nevyžadujú konzultáciu a čo by ste už mali prenechať odborníkom?

Hneď v úvode chcem upozorniť, že tento článok nie je o liečení diabetickej nohy ani o chronických ranách na podklade ICHDK či iného závažného ochorenia. Chronické rany a akékoľvek chronické bolesti patria vždy do starostlivosti lekára a (pokiaľ pacient chce) do starostlivosti terapeuta alternatívnej medicíny, pričom vyžadujú konzultáciu, spoluprácu a pravidelné sledovanie.

Tipy, ktoré v článku nájdete, sú určené ľuďom s akútnym poranením, ktorí chcú urýchliť hojenie, zmierniť bolesť, znížiť riziko zápalu a byť teda čo najskôr fit. A to najdôležitejšie – sú iba mojim subjektívnym názorom a skúsenosťou:-)

!Všetky prostriedky určené na vnútorné použitie (mimo Bachových esencií) nie sú, bez predchádzajúcej konzultácie s odborníkom, vhodné pri onkologických a akýchkoľvek chronických ochoreniach, ani pri stavoch po transplantáciách orgánov či kostnej drene! 


Poďme sa ale už vrhnúť na konkrétne tipy a možnosti. Ktoré poranenia s nimi bude možné ošetriť?

Sú to predovšetkým:

 • rezné a tržné rany
 • odreniny a pohmoždeniny
 • natiahnutia svalov a šliach
 • preťaženie pohybového systému
 • podvrtnutie kĺbov
 • drobné úrazy a nehody
 • zlomeniny
 • stavy po operáciách kožných výrastkov alebo znamienok

1. Bachova krízová esencia

O krízovej Bachovej esencii som písala v predchádzajúcom článku, preto na tomto mieste len v skratke.

Akonáhle sa čokoľvek stane, čo vás vyvedie z miery – či už je to dopravná nehoda alebo poranenie či uhryznutie zvieraťom, užite Bachovu krízovú esenciu. Bezprostredne po úraze si môžete nakvapkať 4 kvapky do úst a postup opakovať, až kým nebudete emocionálne v „pohode”. Zvlášť to platí u detí.

Bachova krízová esencia pomáha vyrovnať emocionálny stav a odbúrať stres, čím podporuje rekonvalescenciu celého organizmu.

2. Traumeel

Traumeel sa pokladá za homeopatické liečivo. Toto tvrdenie je trochu sporné, pretože daný prípravok sa výraba z ingrediencií v nízkych potenciách a Traumeel obsahuje reálne dokázateľné zložky týchto ingrediencií. Nedá sa teda povedať, že patrí medzi skutočné homeopatiká, pretože tie obvykle neobsahujú žiadne účinné látky (ako napríklad homeopatikum Lycopodium clavatum).

Taktiež chcem zdôrazniť, že na základnom webe tohto liečiva sa dozviete všetko o jeho účinkoch a spôsobe používaniu. Na slovenských a českých stránkach nájdete napísané indikácie len zriedka, pretože sa jedná o prípravok s neschválenými zdravotnými indikáciami. Avšak stačí vedieť trochu po anglicky alebo použiť google translator a dozviete sa všetko, čo potrebujete.

Preto na mojom blogu o Traumeelu len veľmi stručne:

Traumeel je liečivo, ktoré urýchľuje hojenie rán, podporuje samoreparačné mechanizmy organizmu, tlmí zápal a bolesť. Je možné ho použiť nielen pri akútnych poraneniach, ale aj pri bolestiach chrbtice. Ja som ho užívala aj po spálení slniečkom s výborným efektom. Nepotrebujete žiadnu konzultáciu, aby ste Traumeel užili, bez problémov ho zoženiete v lekárni.

Nezabudnite si prečítať príbalovú informáciu, aby ste sa vyhli alergickým reakciám. S jeho užívaním to nepreháňajte! Bezprostredne po poranení a v akútnej situácii môžete užiť 1 tabletu a hneď po 15 minútach ďalšiu a opät ďalšiu, maximálne však po dobu 2 hodín. Nasledujúce dni sa držte dávkovania 1 tableta 3 krát za deň.

Osobne nedoporučujem užívať Traumeel dlhodobo, neprekračujte dobu 7-10 dní vkuse, a to v žiadnom prípade, pokiaľ nedochádza k zlepšeniu poranenia či bolesti alebo ak trpíte akýmkoľvek chronickým ochorením.

V tehotenstve alebo počas kojenia užívajte Traumeel len po konzultácii s lekárom. Nikdy neužívajte Traumeel pri autoimunitných a onkologických ochoreniach, či po transplantáciách orgánov.

3. Tradičná čínska medicína

Ak sa rozhodnete liečiť Tradičnou čínskou medicínou, je vždy ideálna konzultácia so skúseným terapeutom, ktorý vám predpíše konkrétne byliny a zároveň podporí hojenie akupunktúrou.  To obzvlášť platí v prípade, že trpíte chronickým ochorením. Je ale ťažké zohnať do niekoľkých hodín terapeuta a byliny, a to zvlášť, pokiaľ ste sa čínskou medicínou nikdy neliečili. Navyše, ak by vám terapeut objednal odvar, trvalo by 2 dni, kým by ste sa k nemu dostali.

Preto v daných akútnych prípadoch majte vždy poruke zmes: HÚŽEVNATOSŤ BAMBUSOVÉHO VÝHONKU, ktorú predáva TCM Bohemia, TCM Herbs a iné firmy. Zmes obsahuje čínske byliny, ktoré podporujú reparačné schopnosti organizmu, predchádzajú zápalu a zmierňujú otoky.

Zmes je výborná pri pohmoždeninách, podvrtnutí a natiahnutí svalov a väzov, či náhlych bolestiach kĺbov a chrbtice po preťažení organizmus. Podporuje dokonca aj hojenie zlomenín a zároveň predchádza ich neprávnemu zhojeniu. Užívajte ju podľa návodu, v akútnych prípadov vo vyšších dávkach a v kratšom časovom úseku, a to maximálne 10 – 14 dní.

Po tomto časovom období je vhodné zmes vysadiť. Pokiaľ zranenie ešte nie je vyliečené, požiadajte o konzultáciu terapeuta tradičnej čínskej medicíny.

Zmes nikdy neužívajte v tehotenstve, počas kojenia alebo behom menštruácie a ani v prípade, že trpíte akýmkoľvek chronickým ochorením.

4. Oleje, krémy a obklady

Jedná sa o jemné varianty, ktoré sú však v prípade bolesti nenahraditeľné. Pokiaľ ste si vykĺbili koleno, natiahli sval alebo šľachy, prípadne trpíte bolesťami chrbtice či reumatizmom, môžete skúsiť ajurvédske oleje. Na internete ich nájdete mnoho druhov, od rôznych značiek.

Výborná voľba pre celú rodinu je pri daných problémoch aj krém či gél Arnicare od firmy Nelson, alebo čisté esenciálne oleje. Tieto oleje a krémy nie sú určené na otvorené poranenia!

Na drobné odreniny, rezné rany alebo štípnutia hmyzom vyskúšajte kvalitný Tea tree olej alebo tinktúry z nechtíka lekárskeho – vyrába ho niekoľko firiem. Sú vhodné aj do otvorených rán – ale pozor – veľké otvorené rany musia byť vždy ošetrené lekárom! Výborné obklady je možné vyrobiť aj zo Šalvie lekárskej (3 lyžice byliny se luhujú v štvrť litru vody, až kým voda nevychladne).

Krémy, gély, tinktúry a obklady si nedávajte na pooperačnú jazvu! Na to sú určené iné prípravky. S ich výberom vám v prípade záujmu radi poradia v lekárni.

5. Biolampa

Veľmi kontroverzná téma aj medzi terapeutmi alternatívnej medicíny či fyzioterapeutmi!

Princíp liečenia biolampou je založený na poznaní, že liečba svetlom – fototerapia, fyzikálno-biologická metóda, prirodzeným spôsobom ovplyvňujúca živé organizmy. Liečba slnečným svetlom sprevádzala liečiteľov a lekárov po celú históriu ľudstva, a to hlavne v starovekom Egypte, Grécku a Ríme. Dokonca aj sám Hippokratés popísal možnosti, ako využiť slnečné žiarenie, aby sme podporili liečenie organizmu.

Dnes je známe, že sa nejednalo o omyl ani o žiadnu úsmevnú pseudovedu. Slnečné svetlo vyvoláva v organizme sled elektrochemických pochodov, ktoré urýchľujú metabolizmus. Schopnosť svetla aktivovať samoliečebné schopnosti organizmu je teda nepopierateľná. Zaujímavosťou je aj fakt, že v roku 1903 obdržal dánsky lekár Niels Ryberg Finsen za svoje výskumy ohľadne svetelnej energie Nobelovú cenu.

V súčasnosti je princíp biolampy založený na polarizovanom svetle, ktoré umožňuje hlboký prienik do tkaniva. Tomuto svetlu sa prisudzujú 3 hlavné účinky:

 1. analgetický
 2. protizápalový
 3. biostimulačný

Teória však nie je až taká dôležitá, hlavné sú praktické skúsenosti. Po tom, čo som sa presvedčila o neškodnosti biolapmy, som si ju sama objednala. Veď ma poznáte, musím všetko vyskúšať:-).

Aké sú moje skúsenosti?

Biolampu vlastním niekoľko rokov a môžem s čistým svedomím povedať, že biolapma skutočne podporuje hojenie rán a tlmí zápaly, pričom najlepšie skúsenosti som zaznamenala pri kožných problémoch. Biolapma je výborná na herpesy, kožné rany a oderky či akné. Jej účinnosť pri hlbokých ranách mi pripadá sporná – jednoznačne je nutné metódu kombinovať aj s inou.

Čo sa týka bolesti – závisí, ja som najlepšie výsledky zaznamenala pri liečbe bolesti akútnych poranení a po operáciách. Bolesti chronického charakteru len pôsobením biolampy nevymizli. V súčasnosti skúmam biolampu ako metóru, ktorá by mohla stimulovať konkrétne akupunktúrne body. Hneď, ako budem mať relevantné výsledky, napíšem viac.

Chcem však upozorniť na to, že výsledky do veľkej miery závisia od pravidelnosti používania. Na internete aj v dodatkoch pri kúpe biolampy u konkrétnej firmy, nájdete indikáciu a vedľa nej doporučený návod. Treba ho dodržiavať. Nesprávne a nepravidelné používanie býva príčinou zlyhania.

Biolampu je nutné používať niekoľkokrát za deň a keď si budete na problémové miesto žiariť len raz, hoci aj niekoľko mesiacov, výsledky nebudú žiadne alebo len minimálne. To je zrejme aj dôvod, prečo som u pacientov nezaznamenala pozitívne výsledky napríklad pri artritíde alebo dne. Ak máte akékoľvek pozitívne či negatívne skúsenosti s biolampou – napíšte mi :-).

Biolapmu môžete používať aj na všetky pooperačné rany bez obmedzení, až do úplného zhojenia. Nikdy biolapmu nepoužívajte pri onkologických ochoreniach, ani po operáciách onkologických nádorov či transplantáciách orgánov.

Posledná rada na záver – výživa

Pri akútnych aj chronických ranách je nevyhnutné dodržiavať správnu výživu, ktorá podporí ich hojenie. Mala by zahrňovať dostatok bielkovín, antioxidantov, minerálov a vitamínov. Zvlášť si dávajte pozor na prísun bielkovín a vitamínu C. Doporučenia a názory ohľadom ich dennej dávky sa líšia.

Čo sa týka bielkovín…

Západná medicína doporučuje prísun minimálne 0,8g bielkovín na 1 kg hmotnosti, avšak u športovcov by sa ich prísun mal pohybovať v rozmedzí 1,5g – 2g na 1 kg hmotnosti. Vyššia dávka bielkovín sa doporučuje aj pri poraneniach rôzneho druhu a závažnosti. Na internete aj medzi lekármi a terapeutmi budete svedkami rôznych názorov – napr. tradičnú čínsku medicínu bielkoviny vôbec nezaujímajú, vitariáni zase tvrdia, že v skutočnosti potrebujeme omnoho menej bielkovín (niektoré názory hovoria o 10g bielkovín na deň).

Na základe vlastných skúsenosti zastávam názor západnej medicíny – minimálnu dávku bielkovín na deň je vhodné dodržiavať (0,8g na 1kg váhy) a zvýšiť ju na 1,5g – 2g bielkovín na 1 kg hmotnosti počas rekonvalescencie (po poraneniach či chirurgických výkonoch). Pokiaľ na to nestačí strava, na trhu existuje množstvo nesyntetických výživových doplnkov, ktoré sú zdrojom bielkovín.

Ja som napríklad nadšená z bielkovín Complete Power bio (zmes superpotravín, medicinálnych hub a bylín). Výborným zdrojom bielkovín sú Sunwarrior proteíny alebo Spirulina (o tej vám napíšem viac v ďalších článkoch:-)

Podobne je to aj s vitamínom C…

Západná medicína doporučuje prísun vitamínu C cca 80mg na deň. Existujú však organizácie, ktoré doporučujú megadávky vitamínu C, teda niekoľko tisíc mg na deň. To sú však už prípady ťažkých chronických a onkologických ochorení, ohľadne ktorých prebiehajú klinické štúdie a ich aplikáciu praktizujú už aj lekári v Českej a Slovenskej republike.

Denná dávka vitamínu C by sa v prípade poranení a chirurgických zákrokov mala niekoľkonásobne zvýšiť. Niektorí terapeuti a lekári doporučujú užívať vitamín C vo zvýšenej dávke aj 4-5 týždňov pred chirurgickým zákrokom, a teda cca 200 – 300 mg vitamínu C na deň, niektorí až 1000mg. Vzhľadom k tomu, že existujú záznamy o nežiadúcich účinkoch vitamínu C začínajúce na dávke 1000mg na deň, nedoporučujem ju prekročiť bez dohľadu lekára.

Pokiaľ hľadáte prírodný vitamín C, je možné ho kúpiť napríklad tu.

Čo môžete urobiť lepšie?

Ako som už spomenula na začiatku, vždy je lepšie, ak si necháte poradiť od odborníkov : homeopatov, terapeutov tradičnej čínskej medicíny, ajurvédy či Bachových esencií, ktorí Vám byliny či esencie poradia na mieru. Výbornou voľbou je aj akupunktúra. Keď však nemáte čas ani možnosť tak učiniť, daný zoznam doporučení môžete bez obáv vyskúšať.

Zoznam by mohol byť omnoho dlhší a iný, preto ho prosím neberte ako dogmu :-).

Vždy si prečítajte návod k použitiu a pri akýchkoľvek nejasnostiach, či pri chronických ochoreniach sa poraďte s lekárom či iným odborníkom! Pokiaľ sa pri uživaní vyššie spomínaných prípravkov objavia akékoľvek nežiaduce účinky, prestaňte ich ihneď užívať.

Veronika Savarijová

Upozornenie: Vyššie spomínané rady sú iba doporučením a mojim subjektívnym názorom, nenahradzujú lekársku starostlivosť a za ich úspech či neúspech neberiem žiadnu zodpovednosť.

 

Veronika Savarijová

1 copyJe lékařka a milovnice alternativní medicíny. Absolvovala kurzy a školení v oblasti tradiční čínské medicíny, ajurvédy, etikoterapie a vlivu Bachových esencí na člověka. Svoje zkušenosti, úspěchy i nezdary ráda předává dál prostřednictvím blogu, facebooku nebo instagramu. V Praze poskytuje poradenství ohledně výběru a užívání Bachových esencí pro děti, dospělé i zvířata.

Její vášní jsou psané mandaly – pravidelně tvoří, organizuje kurzy, výstavy i individuální lekce. Je autorkou dvou knižních titulů – Neskromná naděje a Když na Haiti padá déšť, oba vyšly ve slovenském jazyce v tištěné i elektronické podobě.

2017-01-17T16:50:41+00:00